Ibanez RG550-DY Genesis Collection - Desert Yellow i gruppen Stränginstrument / Gitarr / Elgitarr hos Musikanten i Umeå AB (10-310458551010)
Ibanez RG550-DY Genesis Collection - Desert Yellow
Ibanez RG550-DY Genesis Collection - Desert Yellow
Ibanez RG550-DY Genesis Collection - Desert Yellow

Ibanez RG550-DY Genesis Collection - Desert Yellow

Äntligen tillverkar Ibanez den klassiska RG550 igen, den som tog sin början 1987 och blev omåttligt populär. Trots att den tillverkas i Japan så ligger den i riktigt bra prisläge, med alla dem rätta specifikationerna. 
Artnr: 10-310458551010
Visa fler
Visa färre
Finns varan i butik?
Luleå
Skellefteå
Umeå
Ibanez
11890 kr
 
Lägg i varukorg
Öppet köp i 14 dagar Fri frakt över 1000 kr Komplett serviceverkstad
  • Super Wizard 5 pcs Maple/Walnut neck.
  • Tilt Neck joint with Ibanez logo plate.
  • Basswood body.
  • Jumbo frets.
  • Maple fretboard w/Black dot inlay.
  • Edge tremolo bridge.
  • Ibanez V7 (H) neck pickup.
  • Ibanez S1 (S) mid pickup.
  • Ibanez V8 (H) bridge pickup.
  • Black hardware.
  • Finish: White.
  • Scale: 648mm/25.5".
  • Width at Nut: 43mm.
  • Width at Last Fret: 58mm.
  • Thickness at 1st: 17mm.
  • Thickness at 12th: 19mm.
  • Radius: 430mmR.
Kropp: Basswood (Lind).Kroppen är gjord i Basswood (Lind) vilket är ett ganska lätt trä med en jämn frekvensåtergivning över hela registret. Det gör det till ett trä som ljudmässigt är lätt att färga åt många olika håll och få många olika sorters ljud ur. Den jämna frekvensåtergivningen gör det också väldigt lämpligt för distade ljud, det limmar ihop ljudet snyggt utan att det bli vare sig spretigt eller otydligt.

Hals: Super Wizard.
Gitarren har en Ibanez Super Wizard halsprofil, den tunnaste och smäckraste versionen av Ibanez halsar. Kombinerat med den platta greppbrädan är det en extremt snabb och lättspelad hals, den ultimata halsen för snabbt, tekniskt riffande och/eller tricksigt solospel.
Men halsen är inte begränsad till tekniskt spel, det går självklart att spela allt på den. Det självklara halsvalet för den som inte vill ha något annat i vägen för sina idéer än sin egen spelteknik.

Stall: EDGE.
Stallet är Ibanez klassiska EDGE, ett väl beprövat svaj av absolut toppkvalitet som blivit mallen för funktion och hållbarhet för flytande stall. Av många ansett som marknadens bästa låsbara svajsystem. Knivupphängt stall med en fantastiskt mjuk och följsam spelkänsla.

Med lite enkelt underhåll och normalt folkvett i hantering kommer det att hålla stämningen livet ut (vårt liv, inte stallets).
Antal strängar: 6-strängad

Mer från - Elgitarr

Fender Standard Stratocaster - 3-Color Sunburst
Insteget i Fender världen, klassisk Stratocaster elgi...
7049 kr
Köp
Info
ESP LTD EC-257 [7-str] - Satin Black
7-strängad elgitarr i den mycket populära EC-200...
7190 kr
Köp
Info
Fender Limited Player Stratocaster - 2-Color sunburst
Limiterad utgåva i den populära Player serien fr...
11290 kr
Köp
Info
Ibanez AS73G Artcore - Prussian Blue Metallic
Elgitarr i Artcore serien från Ibanez. Semi-akustisk ...
6410 kr
Köp
Info

Mer från Ibanez

Ibanez URGT100 RG Ukulele - Sun Red
Lättspelad och välbyggd ukulele med inbyggd mikr...
3010 kr
Köp
Info
Ibanez RGD61ALA-MTR Axion Label
Axion Label kan bäst beskrivas som en gren på Ir...
12870 kr
Köp
Info
Ibanez GRX120SP - Pale Blue
En gitarr behöver inte kosta massor för att l...
2399 kr
Köp
Info
Ibanez RGMS7 Multiscale - Black
Elgitarr med Multiscale (även kallat Fanned Fret) ger...
6690 kr
Köp
Info
mgctlbxN$MZP mgctlbxV$5.1.16 mgctlbxL$C